خانه / اخبار / بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون روند مذاکرات

بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون روند مذاکرات

دفتر تحکیم وحدت نسبت به روند مذاکرات هسته ای بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

 

اخیرا در رسانه ها نگرانی هایی در خصوص بیانیه لوزان مطرح شده است که بسیاری از آنها درخور توجه می باشد، اما با توجه به هوشیاری و ذکاوتی که از تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان سراغ داریم، به نظر نمی رسد متخصصین در حال مذاکره، به این امور واقف نباشند. آنطور که مشخص است، بیانیه لوزان، صرفا یک بیانیه مطبوعاتی بوده است، جنبه ی حقوقی ندارد و به طور قطع در آینده دغدغه ها و نگرانی های مردم عزیز ایران در توافق نهایی لحاظ خواهد شد.

ضمن تشکر از تلاشهای مجدانه و مسرانه تیم مذاکره کننده ی هسته ای ، اهم نکاتی که ایجاد دغدغه کرده بود و با توجه به بیانات اعضای تیم مذاکره کننده در توافق نهایی در نظر گرفته خواهد شد در ذیل می آید:

– غنی سازی در محدوده صنعتی برای رفع نیازهای صلح آمیز هسته ای راهی برای بی نیازی به بیگانگان است. در حالت فعلی و با فرض اینکه غیر از نیروگاه بوشهر، تاسیسات جدیدی ایجاد نکنیم، نیاز به ۱۹۰ هزار سو غنی سازی داریم که برای رسیدن به این میزان غنی سازی نیاز به ۱۹۰ هزار سانتریفیوژ IR1 یا ۹۵۰۰ سانتریفیوژ IR8 است. برای ملت ایران تضمین رسیدن به این مقدار غنی سازی مهم است و قطعا توافق نهایی این ضمانت اجرایی را خواهد داد که اگر این مقدار مواد غنی شده از خارج برای کشور تامین نشد توانایی تولید و غنی سازی ۱۹۰ هزار سو را به سرعت و در داخل کشور داشته باشیم.

 

– با توجه به اینکه سایت فردو ۹۰ متر زیر کوه ساخته شده است، کاربری و مزیتش به دلیل امنیت آن است. آن گونه که از بیانیه قرائت شده برمی آید، فردو به محلی برای تحقیقات فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد و در آنجا حتی تحقیق غنی سازی هم انجام نخواهد شد. هرچند انتظار ما از تأسیسات فردو غنی سازی است اما با توجه به مذاکرات و پذیرش تعلیق غنی سازی در این مرکز، انتظار می رود که حداقل زیر ساخت های آن برای بازگشت به حالت عادی حفظ شود و این تدبیر نیز اندیشیده شود که در صورت نقض تعهدات طرف مقابل سرعت بازگشت به حالت قبلی بسیار زیاد باشد تا طرف غربی نتواند تعهدات خود را نقض کند.

 

– تجربه نشان داده است کشورهای ۵ ۱ در تعهداتشان کارشکنی و بهانه گیری می کنند. چنانکه تجربه نیروگاه بوشهر بر این موضوع صحه می گذارد. با توجه به این مسئله و اینکه بازطراحی راکتور اراک زمان بر و پرهزینه خواهد بود، چنین پروژه زمان بری سبب معطل ماندن این راکتور شده و درواقع عملا نیاز کشور را بر طرف نخواهدکرد. مگر اینکه برای این بازطراحی جدول زمانی مناسب متقنی در توافق گنجانده شود که اقدامات هر طرف به طور دقیق در آن ذکر شده باشد.

 

– بازرسی های سرزده از تاسیسات ایران راه جاسوسی امنیتی و نظامی و در درجه پایین تر صنعتی را باز خواهد گذاشت که این امر نوعی مخاطره امنیتی به وجود خواهد آورد. با توجه به اینکه ممکن است نهادها و داورهای بین المللی تحت نفوذ لابی صهیونیست ها قرار داشته باشند، راه قانونی جاسوسی ها با رای داور بین المللی بازخواهد شد. این مسئله باید به نوعی مدیریت شود که علاوه بر اطمینان دهی به جهانیان برای صلح آمیز بودن مقاصد هسته ای، مسائل امنیتی کشور نیز تضمین شود.

 

– تعلیق بخشی از تحریم‌ها به گزارش آژانس و راستی‌آزمایی تعهدات ایران موکول شده است. با توجه به اینکه این نهاد غیر قابل اطمینان و تحت نفوذ صهیونیست هاست، راه برای بهانه تراشی ها باز خواهد بود. ضمنا تعلیق به جای لغو از خطوط قرمزی است که نباید از آن عدول شود. اجرای تعهدات توسط دو طرف باید گام به گام و متفاوت باشد هر چند که ایده آل ما از این مسئله، اجرای بلافاصله تعهدات پس از امضای توافق نهایی است اما در صورتی که طرف مقابل اجرای تعهداتش را به راست آزمایی از ایران مشروط کرد طرف ایرانی هم می تواند اجرای تعهدات خود را گام به گام با طرف غربی پیش ببرد نه اینکه ایران تمام تعهداتش را انجام دهد سپس طرف غربی بخواهد تعهداتش را اجرایی کند

 

– قطعا در توافق نهایی تعهدات طرف غربی به صورت دقیق با مشخصات واضح و با زمان بندی معین ذکر خواهد شد. از  جملات کلی، قابل تفسیر و مبهم پرهیز می شود چرا که این مسئله باعث سوء استفاده های فراوان در توافق ژنو شد.

 

در پایان از تلاشهای شبانه روزی تیم مذاکره کننده هسته ای تقدیر کرده و اعلام می داریم که به فرزندان انقلاب ایمان داریم و گزافه گویی های طرف غربی برای ما ارزشی ندارد. آمریکاییها سایر کشورهای طرف مذاکره نیز بدانند در هر زمان که احساس شود زیاده خواهی هایشان از حد انتظار فراتر است، طرف ایرانی میز مذاکره را ترک خواهد نمود و بی شک طرف غربی به این مذاکرات بیش از ما احتیاج دارد.

 

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت)

درباره‌ی anjoman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *